Na co si dát pozor při výběru pojištění?

31.10. 2015 • Pojištění

Pojistky jsou tu proto, aby nás ochránily v celé řadě různých životních situací. Jsou například jistotou, že dostanete finanční odškodnění za střechu poničenou vichřicí, v případě, že si váš dům vybere zloděj a odnese si cennosti, pomůže i na dovolené na pokrytí výdajů za lékařské ošetření apod. Při výběru pojistek mnoho lidí chybuje a uzavírá smlouvy, které pro ně nejsou výhodné. Nejste si při výběru pojištění úplně jisti? Chcete mít jistotu, že vyberete výhodně? 

Pojištění musí vyhovovat ve všech směrech

Nejdříve ze všeho musíte popřemýšlet o tom, jaký druh pojištění potřebujete. Například v případě nemovitostí existuje pojištění nemovitosti, ale i pojištění majetku a pojištění domácnosti. Liší se od sebe rozsahem krytí. Pojištění nemovitosti se vztahuje pouze na budovu, pojištění domácnosti zase jen na věci movité a pojištění majetku na obojí.

Pojistit se dnes dá cokoliv, a proto s výběrem pojištění nespěchejte. Nejlepší vždy je, kontaktovat pojišťovnu, aby vám vybrala odpovídající produkt. Jestliže ze strany pojišťovny nevidíte ochotu, zeptejte se jinde! 

Pozor na podmínky a spoluúčast

Je třeba myslet na to, že pojistky u jednotlivých pojišťoven se liší podmínkami. Vždy si je pozorně přečtěte. Zaměřte se na popis pojistných událostí, na podmínky uznání škody a samozřejmě i na výši odškodnění. Zajímat vás musí, jestli k pojištění patří i spoluúčast. Dejte si pozor, aby pojištění odpovídalo vašim potřebám v každém detailu. Například vyrážíte-li do zahraničí za sportem, musí se cestovní pojištění vztahovat i na daný sport apod.

Specifické pojistky se vyplatí

Nezapomínejte, že pojišťovny nabízí i specifické druhy pojistek, o kterých se moc neví. Jedním z nich je například pojištění pilotů, které chrání piloty v případě, pokud způsobí škody na vypůjčeném letadle. Pojištění odpovědnosti pilota je vhodné i pro instruktory, protože se vztahuje i na škody, které způsobí žáci během výuky.

Které se vyplatí pro každého?

Na trhu jsou i typy pojištění, které se vyplatí každému. Mezi ně patří pojištění odpovědnosti za škody. To vás kryje v případě, když druhé osobě způsobíte škodu na zdraví nebo na majetku. Více se o pojištění odpovědnosti dozvíte zde.

Nepodceňujte význam pojištění. I několik desítek korun, které za pojištění zaplatíte, vás může ochránit před milionovými dluhy! 

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články