Jak na podání výpovědi

06.07. 2015 • Tipy a rady

Podat výpověď ze zaměstnání je vždy velmi vážným krokem. A ani moc nezáleží na tom, jestli podáváte výpověď jako zaměstnanec nebo jako zaměstnavatel. Vždy je to krok, který něco změní. U zaměstnance se změní to, že nemá práci – pokud tedy již nemá nějakou jinou. Zaměstnavatel je nucen si najít nového zaměstnance. Toho nového zaměstnance je nutné zaškolit, ukázat a vysvětlit mu vše potřebné. Podání výpovědi není moc příjemné jakbysmet. V případech, kdy se vám v práci nelíbí a okolí vás také zrovna nemiluje, určitě přemýšlíte o tom, že byste mohl práci změnit. Spousta myšlenek vám víří hlavou – jak to udělat, co budete dělat, změníte-li zaměstnání, najdete si jinou práci, jak na tom budete finančně atd.

V případě, že se vám v práci nelíbí dlouhodobě, není od věci skutečně podat výpověď. Můžete se samozřejmě trápit dál, ale tím si nijak nepomůžete. Mnohem lepší je poohlédnout se po něčem jiném, po jiné práci, v níž nebudete tolik stresovaní a budete tam spokojeni. Jste-li v práci spokojeni, podáváte mnohem lepší výkony. Se zaměstnavatelem je třeba se domluvit. Buď ukončíte pracovní poměr dohodou a bez dvou měsíců výpovědní lhůty nebo dohodou a výpovědní lhůtu budete muset dodržet. Obvykle to bývá to druhé, během těch dvou měsíců má zaměstnavatel dost času, aby za vás našel náhradu. Obvykle ji tak stihnete ještě zaučit a ukázat vše potřebné. Jak však takovou výpověď správně podat? Jak napsat? Předat osobně? Poslat poštou? E-mailem? Zavolat? A co dělat, když mám zkušební dobu a chci odejít během ní? Jak se chovat při podání výpovědi? Čtěte dále, na dalších řádcích totiž naleznete odpovědi na vaše otázky.

Výpověď není možné podat telefonicky, ani ústně. Vždy musí být podána písemně. Rovněž musí být podána vždy přímo do rukou vašeho zaměstnavatele a to buď přímo, nebo poštou, případně můžete předat výpověď do rukou asistentce vašeho zaměstnavatele – ta k tomu má pravomoc a může výpověď předat dál. Nemáte-li se zaměstnavatelem dobré vztahy a máte pocit, že by mohl výpověď zapřít, pošlete ji poštou doporučeně. Máte díky tomu doklad, že byla výpověď skutečně poslána. To však většinou není potřeba, stačí osobní předání. Jste-li ve zkušební době a chcete-li podat výpověď, není nutné uvádět důvod. U zkušební doby navíc můžete říct, že druhý den už nepřijdete a hotovo. Dokonce můžete zavolat ten den ráno a nepřijít a stejně s tím nikdo nic neudělá. Je však lepší se chovat slušně. Na druhou stranu je třeba pamatovat na to, že stejná práva má i váš zaměstnavatel. Může vás vyhodit ze dne na den a udávat důvod také nemusí.

Co všechno musí výpověď obsahovat? V prvé řadě jsou to vaše identifikační údaje a také identifikační údaje vašeho zaměstnavatele. Jedná se o jméno, příjmení, adresu, rodné číslo, IČ, číslo OP a podobně. Dále je třeba uvést také funkci, kterou v zaměstnání zastáváte, datum nástupu do zaměstnání, váš podpis a také datum, kdy výpověď podáváte. Výpovědní lhůta nastává dnem po doručení výpovědi – na to je třeba také pamatovat. Ve výpovědi nemusí být nutně naspán důvod vaší výpovědi, ovšem váš nadřízený se po něm bude určitě ptát. Jste-li v pracovní neschopnosti, tehdy výpověď podat nemůžete, až ve chvíli, kdy se do práce vrátíte.

Výpovědní lhůta se počítá od prvního dne kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď podána. Je proto dobré podávat výpověď v posledních dnech měsíce. To je ovšem věc, kterou mnoho lidí neví a dělá chybu v tom, že podává výpověď například v polovině září s tím, že bude končit v půli listopadu. To je ovšem chyba, výpovědní lhůta začne běžet až prvního října. Při plánovém přestupu do jiného zaměstnání je proto třeba velmi dobře počítat.

Je možné podat výpověď, aniž byste podalo důvod. Je však férové sdělit zaměstnavateli, proč odcházíte. Chcete-li si důvod nechat pro sebe, nic vám nebrání, zaměstnavatel nemá právo ho z vás páčit. Je třeba se však obrnit, neboť někteří kolegové k vám mohou zaujmout negativní postoj ve chvíli, kdy se dozví, že odcházíte. Mohou to být nadřízení, kteří vám vezmou osobní hodnocení. Ale s tím je třeba počítat a nic se s tím nedá dělat.

Podáváte-li výpověď, je nutné počítat s tím, že velkou radost tím svému zaměstnavateli neuděláte. Přichází o zaměstnance, který věděl co a jak, a byl zaučený. Je dobré být slušný, ale neústupní. Pozor na vaše chování. Pokud budete arogantní a nepříjemní, zaměstnavatel neustoupí a vy se budete muset dvouměsíční výpovědní lhůtu pěkně vytrpět.  Jste-li pevně rozhodnuti o své výpovědi, už není cesty zpět. Doba přeje připraveným a ti, kteří chtějí něčeho dosáhnout, toho určitě dosáhnou. Ten, kdo hledá práci aktivně, má dobře napsaný životopis a chodí na výběrová řízení a pracovní pohovory, určitě si práci vždy najde.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články