Jak vydělat na kreditní kartě

14.12. 2013 • Platební karty

Kreditní karty se množí jako houby po dešti. Dnes totiž není problém na „kartičce v plastu“ vydělávat. Stačí si pořídit nějakou z moderních kreditních karet nesoucích zajímavé bonusy a pomocí nich ušetřit rodinnému rozpočtu i pár tisícovek za rok.

Jak si s kreditní kartou počínat, aby se nestala „dlužnou pastí“, ale vydělávala v rámci svých možností?

Zařaďte se do jedné ze skupin „kreditkářů“

V současné době je na území Česka vydáno přes dva miliony kreditních karet. Lidé, kteří je používají, se rozdělují na dvě základní skupiny. Tu první tvoří uživatelé, kteří na kreditku hledí konzervativně a berou ji jako zdroj pro případnou výpůjčku. Pomocí karty hradí především větší nákupy a čerpají tak z kreditky hotovost v případě, když nastane v hospodaření domácnosti neočekávaná situace vyžadující si mimořádnou investici.

Druhá „liberální“ skupina již kreditní kartu pojala „po novém“ a platí s ní i malé částky. Dá se říci, že lidé sem patřící používají kreditku denně na realizaci běžných nákupů u obchodníků a snaží se vytěžit maximum z benefitů, které karta poskytuje.

Nejprve si tedy zvažte, do které skupiny majitelů kreditních karet náležíte.

Jste začleněni do první kategorie

U vás je  jasné, že kreditní kartu berete pouze jako finanční rezervu v čase, kdy je to nezbytně nutné. Je nesmírně důležité, abyste si velmi dobře hlídali takzvané bezúročné období, tj. dobu, po kterou vám banka nenaúčtuje žádný poplatek za použití jejích peněz. Toto období se zpravidla pohybuje mezi 45 až 55 dny. Také se zajímejte o to, zda není třeba platit nějaký poplatek za vedení karty. Ona sice může být v prvním roce zdarma, ale v letech příštích se klidně dočkáte toho, že za kartu zaplatíte i několik stokorun za měsíc. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani výše úroků, který zaplatíte, když se vám nepodaří vrátit vypůjčenou částku do konce bezúročného období. A v neposlední řadě se poptejte na výši úvěrového limitu, který vám banka na kartu vystaví. Ten se totiž bude odvíjet od částky, kterou jste schopni si za měsíc vydělat.

Patříte do druhé kategorie

Jako příslušníci této  skupiny jste  již pochopili, že kreditní karty za poslední dobu prošly určitým vývojem a jejich vesměs denní používání se vyplácí. Proto si kreditní kartu vybírejte nejen podle podmínek, které nabízí banka k na ní uloženým penězům, ale zaměřte svou pozornost i na benefity patřící ke kartě a na částku, kterou byste  mohli ušetřit. V současnosti se banky i nebankovní sektor se doslova předhání v co nejzajímavějších lákadlech, proto se určitě vyplatí tyto nabídky sledovat.

Ale pozor – vždy se při výběru kreditní karty soustřeďte především na ty výhody, které opravdu využijete. Získat totiž můžete nejen slevy za každou platbu prakticky u všech obchodníků, ale některé kreditky vám mohou prodloužit záruční dobu na zakoupený výrobek nebo zajistí vrácení peněz zpět v případě, že vám zboží v průběhu určité doby někdo odcizí nebo dojde k jeho poškození. Mezi nová „bonusová“ lákadla kreditek patří nejrůznější asistenční služby, například zajištění řemeslníka. Pro někoho může být atraktivní  například vstup do VIP salónků na letištích po celém světě. Stačí jen bedlivě vybírat a nebrat hned první nabídku.

Kreditní karta vám musí „sednout“

Je to tak, kreditka nesmí být příčinou změny vašich zažitých spotřebních zvyklostí. Když se rozhodnete pro kreditku zlevňující nákupy u obchodníků, tak si nejprve propočítejte, kolik peněz za měsíc vydáte za nákupy a zda vůbec dosáhnete na výši předepsané útraty, na kterou jsou slevy navázány. Nezapomeňte do odměn za nakupování odečíst případný měsiční poplatek za kartu, protože tak zjistíte, zda se vám její pořízení skutečně vyplatí. Když se dostanete do záporných čísel, tak se poohlédněte po jiné vhodnější  nabídce. To ostatně můžete učinit, i když již kreditní kartu máte a zjistíte, že v porovnání s moderními nabídkami již moc výhodná není.

Kreditka není debetní karta, pozor na bankomaty!

Spousta lidí si plete kreditní kartu s debetní. Kreditka umožňuje bezúročně utrácet peníze, které vám půjčuje banka. Debetní kartou čerpáte své vlastní finance uložené na běžném účtu. Tohle mějte na paměti vždy, když stojíte před bankomatem a máte v úmyslu vybrat hotovost. Bohužel, stále hodně lidí používá kreditní kartu k výběrům a to je špatně. Banka si totiž za takovouto operaci naúčtuje vysoký poplatek, některé až 80 korun a více. Navíc, když vybíráte kreditkou z bankomatu, tak se na takto půjčené peníze nemusí vztahovat bezúročné období.

Do bankomatu patří POUZE karta debetní!.

Pozor na včasné splácení!

Kreditka vám bude dobře sloužit,  když půjčené peníze vrátíte včas. Jedině tak získáte půjčku zdarma. Lidé zde občas chybují a tady se za chyby a nedůslednost mnohdy dost tvrdě platí. Roční úrokové sazby na kreditních kartách patří k těm nejvyšším, pohybují se v intervalu mezi 19 až 25 procenty a banky tak na vašich chybách slušně vydělávají. Proto se vyplatí nastavit si na běžném účtu automatickou splátku útraty na kreditce. Podle statistik si tímto způsobem ošetřuje platby asi 10% držitelů kreditních karet. Při nastavování pravidelného inkasa si dobře zkontrolujte všechny údaje, aby platba proběhla bez problémů. Za každé opomenutí vám naskočí tučné úroky. Peníze se mohou převádět i jednorázovým příkazem, ale to vyžaduje dost velikou disciplinovanost a ostražitost.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Platební karty'
Tipy na jiné články