Kreditní karty a na co si u nich dát pozor

21.10. 2013 • Platební karty

Používáte kreditní karty, nebo se je chystáte používat? Jsou výhodným finančním produktem? Na co byste si u nich měli dát pozor?

Kreditní karty

Kreditní karta je platebním nástrojem spojeným s revolvingovým úvěrem, což je typ úvěru, který je splácen, ale zároveň se neustále obnovuje. Proto budete mít pořád k dispozici půjčené peníze, aniž byste si museli o úvěr žádat.
Kromě kreditních karet rozlišujeme ještě další platební karty. Jsou jimi:
debetní karty: Jde o karty vydávané k běžnému účtu.
charge karty: Mají až dvouměsíční bezúročné období, ale je nutné vždy čerpanou částku splatit celou.
předplacené karty: Chcete-li platit touto kartou, musíte si na ní převézt peníze.

Další informace ke kreditním kartám

Důležité je peníze zpět na kreditní kartu splatit do lhůty bezúročného období. To je různě dlouhé. Záleží na zvolené kreditní kartě. Většinou se pohybuje kolem 50 - 60 dnů. Chcete-li, aby pro vás používání kreditní karty bylo efektivní, vždy finanční závazek splaťte v této lhůtě. Úrok u kreditních karet je vysoký. Může dosahovat i více než 20% ročně.
Budete-li splácet peníze v bezúročném období, neznamená to, že byste za kreditní kartu neplatili vůbec nic. Zpravidla bývá zpoplatněné její vedení, ale také poplatky za správu úvěru, transakce kartou atd. Částka a podmínky se odvíjí od konkrétní banky.
Kreditní karty se používají stejně jako debetní. Počítejte však s tím, že výběry jsou dražší.
Výše částky, kterou budete moci prostřednictvím kreditní karty čerpat, se odvíjí od vaší bonity. Většinou jde o částku kolem 30 000 Kč, ale opět hodně záleží na poskytovateli kreditní karty. Tou může být banka i nebankovní společnost.

Výhody kreditní karet

Kreditní karty jsou výhodné především pro lidí cestující do zahraničí. S kreditní kartou získáte lepší kurzy, než kdybyste platili hotově. Z dalších výhod kreditních karet to jsou: finanční rezerva, bezúročné období, bonusové programy za platby kartami, nezávislost kreditní karty na účtu v bance (nemusíte si ho kvůli tomuto produktu zřizovat) a možnost pojištění proti nesplácení úvěru.

Na co si dát pozor u kreditních karet?

Kreditní karty mohou být výhodné, ale pouze za určitých podmínek. Je několik věcí, na které byste si při používání kreditních karet měli dávat pozor. Nejdůležitější je dodržení bezúročného období. Jinak se pro vás stane kreditní karta úvěrem s velmi nevýhodnou sazbou. Počítejte také s výdaji za měsíční poplatky spojené s vedením karty.
Nevýhodou je i to, že nemáte možnost dohlížet na své karetní transakce za účetní období. Vyúčtování vám přijde jednou měsíčně. Proto si své platby hlídejte. Mohlo by se vám stát, že ztratíte přehled, kolik jste už utratili peněz. Na konci účetního období byste byli nepříjemně překvapení.

Nezapomínejte na bezpečné placení kreditní kartou

Při používání kreditní karty je důležité zachovávat základní bezpečnostní opatření. Především byste nikdy neměli nechávat svou kartu bez dozoru. Při placení ji mějte pořád na očích, a to po celou dobu transakce. Samozřejmostí je nesdělovat nikomu PIN.
Obezřetní buďte i při platbách na internetu. Před zadáním údajů z kreditní karty si ověřte bezpečnostní certifikát webu. Nejbezpečnější je nakupovat v prověřených internetových obchodech.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Platební karty'
Tipy na jiné články