Jak ušetřit na běžných věcech v domácnosti

04.10. 2013 • Tipy a rady

Znáte ten nepříjemný pocit zoufalosti, když vám domů dorazí složenka s podivnými vysokými čísly? Tento pocit zažil zřejmě už každý dospělý člověk, a pokud ještě ne, není vyloučeno, že to nikdy nepřijde. Dnešní svět je plný platebních příkazů, poplatků za služby, hypoték, úvěrů a dalších vymožeností moderní doby, které nám sahají hluboko do kapsy a ještě hlouběji do peněženky. Běžný člověk, kterého finanční sektor až tak nezajímá, je tím pádem lapen do pavučiny spletitých finančních nároků, se kterými se musí dnes a denně vypořádat. Chcete-li poradit, jak výhodně investovat své peníze nebo jak se vymanit z osidel vlastních dluhů, půjdete nejspíš za finančním poradcem. Když se vám nelíbí lékařská péče u vašeho stávajícího doktora, necháte si poradit rodiči, známými popř. internetovým diskusním fórem a vyhledáte útočiště u jiného lékaře či lékařky. Co ale udělat s tím, když platíte přemrštěné částky za samotnou domácnost a přitom už máte k dispozici výhodné tarify a balíčky vztahující se k televizi a internetu, máte dobrého dodavatele plynu a elektřiny a celkově se dá říct, že je zakopaný pes někde v domácnosti, ale je těžké určit kde? Napovíme vám, jak ušetřit řádově tisíce korun v rámci šetrného zacházení se spotřebiči, vodou a dalšími věcmi přímo ve vaší domácnosti.

Začněte např. tím, že omezíte spotřebu vody. Jak to udělat? V prvé řadě si zmapujte, jak často vůbec pouštíte vodu z kohoutku a za jakým účelem. Jistě budete souhlasit, že nechávat téct vodu z kohoutku, zatímco si čistíte pár minut zuby, je docela zbytečné. Stejně tak nechávat „odpouštět“ vodu po litrech, abyste si mohli načepovat dostatečně studené pití je zbytečné plýtvání, můžete si přece připravit vodu např. do petlahve a nechat ji chladit v ledničce, která stejně nonstop žere elektřinu a taková lahev s vodou na spotřebě nic nezmění. Nepouštějte napůl plnou pračku, počkejte si, až bude mít praní opravdu smysl a teprve potom jděte na věc. Máte možnost sprchovat se v práci? Dělejte to… Při koupání nebo sprchování odtéká opravdu hodně vody, a pokud jste typ, který se rád nechává hýčkat silným proudem dlouhodobě tekoucí vody, snažte se to omezit, možná že právě tato záliba vás stojí víc peněz, než byste řekli.

Už jsme se zmínili o ledničce a její spotřebě. Každá lednička ale není stejná, a když nahlédnete do popisků jednotlivých produktů u výrobců takovýchto zařízení, zjistíte, že ledničky s nízkou spotřebou jsou sice dražší, ale díky své trvanlivosti vám penízky v průběhu let v podstatě vrátí. Spotřebu vaší konkrétní ledničky můžete kromě výrobců ovlivnit i vy sami přímo ve vaší domácnosti. Lednička poskytuje pro mnohé podívanou jako v televizi, ať už je prázdná nebo plná, což způsobuje, že jsou dveře otevřené a nadšení diváci jenom hledí dovnitř. Sáhněte si do svědomí, jestli náhodou nepatříte také mezi tyto diváky ledničkových pořadů. Když je lednička dlouhodobě otevřená, dostává se dovnitř teplejší vzduch. Aby se uvnitř ustálila opět teplota, kterou vyžadujeme, je potřeba vynaložit víc energie, než by bylo za normálních okolností nutné. Navíc se vlivem působení teplejšího vzduchu tvoří námraza, která taktéž zvyšuje spotřebu vaší ledničky. Takže nenechávejte příliš dlouho dvířka otevřená, pravidelně ledničku odmrazujte a kontrolujte, zda vám dvířka vůbec dobře těsní.

Velkým žroutem peněž je bezesporu elektřina. Ušetřit na ni můžete tak, že nebudete zbytečně přesvětlovat pokoje množstvím světel a lampiček a budete svědomitě zhasínat. Není přece nutné mít vždy a všude světlo, i když zrovna obýváte jenom jeden pokoj. Vyměňte žárovky za mnohem úspornější zářivky a nebojte se občas k intimnostem zapálit svíčku.  Lidé málokdy vědí, že pokud nechají v zásuvce adaptéry a nabíječky, i když už nic nenabíjí, tak do nich stále proudí elektřina, za kterou platí. Hlídejte si dobu nabíjení a veškeré nabíjecí komponenty včas vytahujte ze zásuvek. Když odjíždíte na dovolenou nebo nejste dlouhou dobu doma, vyplatí se vypnout veškeré prodlužovačky, televizi, počítače aj. A vypnutím je v této situaci myšleno skutečné ukončení veškerých činností, takže  ne spací režim nebo jiné utlumení přístroje.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články