U půjčky nejde jen o výši úroku, ale o výši RPSN

02.02. 2014 • Půjčky a hypotéky

Většina lidí se někdy dostala do nepříjemné situace, kdy zrovna nebyl dostatek peněz. Pokud si potřebujete zrovna něco koupit a nemáte na to peníze, ale opravdu potřebujete provést transakci, pak se dostávají ke slovu půjčky. Bankovní instituce a splátkové firmy se snaží získat zákazníky a lákají je ve většině případů na nízkou úrokovou sazbu. Častokrát totiž vyhrává ten, kdo má nižší úrokovou sazbu než konkurence, a díky tomu získává mnohem větší podíl na trhu. 

Ale přitom úroková sazba může být v souvislosti s dalšími poplatky a celkovými náklady na úvěr zavádějící. Klient, který se během rozhodování o tom, kde si peníze vypůjčit, může prodělat obrovské částky peněz jenom kvůli neopatrnosti. Stačí totiž při hledání nejvhodnější půjčky nebrat v potaz půjčky od finančních ústavů s vyšším úrokem, které ovšem budou mít menší ostatní poplatky. Podívejme se tedy společně na to, jak v současné době vypadá situace na finančních trzích, protože prodělat se dají celkem snadno i sumy v řádech desítek tisíc korun, což opravdu není málo.

Inzerované vždy nemusí platit

Úrokové sazby finanční společnosti velice rády ukazují v letácích, v televizi či na billboardech. Právě tam se setkáte se známým souslovím "sazba již od". A právě to již od může být velice nebezpečné a zavádějící. Hlavní strategie finančních ústavů se dá charakterizovat tím, že se snaží dostat co největší počet lidí přímo na pobočku nebo na internetové stránky, kde se je pokusí dále zaujmout. Existuje samozřejmě celá řada internetových srovnávačů a kalkulaček, nicméně ani ty většinou nezobrazují přesnou realitu, protože pracují se sazbami "již od", jež posléze vůbec nemusí odpovídat aktuální situaci, ve které se klient nachází. I z toho důvodu se mohou zájemci o půjčku rozhodnout špatně. 

Pokud si potřebujete půjčit, musíte se přesně zaměřit na svou aktuální situaci a najít si, jak vysoký úrok se týká právě vašeho případu, protože sazba "již od" se bude nejspíš týkat úplně jiných hodnot, než jaké se hodí pro vaše zájmy. Poměrně důležitou hodnotu představuje RPSN, což je roční procentní sazba nákladů, která zohledňuje poplatky a veškeré další náklady klienta, jež souvisí s půjčkou. Na první pohled by se mohlo zdát, že některá nabídka je ideální jen díky tomu, že má malá procenta úroku, nicméně když se zájemce zadívá pozorněji, pak zjistí, že se poplatky s půjčkou spojené mohou vyšplhat do závratných výšin a mnohem více se vyplatí půjčení peněz od jiné společnosti, která má sice o něco vyšší úrokovou sazbu, ale nevyžaduje po svých klientech vysoké poplatky. 

Každá nabídka inzerovaná finanční institucí ovšem musí být dosažitelná zákazníkem, protože v opačném případě by byl porušen zákon. Samozřejmě tak není možné, aby si finanční instituce vymyslela sazbu "již od", kterou ovšem nemůže nikdo získat.

Důležitost RPSN

Sazby "již od" ve skutečnosti nejsou vymyšlené, nicméně ve valné většině případů platí jenom pro klienta, který chce půjčit vyšší obnos na delší dobu, než na jak dlouho si plánujete vypůjčit peníze právě vy. 

Pro ostatní úvěry tedy inzerovaná sazba neplatí, ale na plakátech se samo sebou vyjímá, takže proč by jí finanční instituce nevyužily. Sazba "již od" prostě nic neříká o požadavcích na půjčku pro konkrétního klienta, ale nabízí pouze možnost určitou sazbu získat. Musí se ovšem do puntíku vyplnit všechny náležitosti. V zákoně se stanovuje, že bankovní instituce a splátkové firmy musí inzerovat i RPSN, nicméně ani dnes ještě každý neví, co vlastně zkratka RPSN znamená. Kvůli tomu se poté lidé řídí spíše podle úrokové sazby, což není ideální. 

V současné době na českém trhu s půjčkami panuje poměrně velký konkurenční boj, protože o zájemce o půjčku bojují bankovní instituce i nebankovní společnosti, mezi něž můžeme zařadit Home Credit, Cofidis, Cetelem či menší společnosti.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články