Jak ještě více vydělat

11.11. 2013 • Tipy a rady

Chodíte pravidelně do práce, dostáváte plat, ale chtěli byste více? To není nic zvláštního. Každý chce více, je to úplně normální, lidské. Pokud má člověk něco, vždy bude chtít víc, i když se mu bude stále více a více přidávat. Určitě to znáte sami – v době, kdy jste začali pracovat, měli úplně první zaměstnání, byl váš plat asi poloviční, či dokonce menší a stejně vám to stačilo na běžný život. Časem jste získali vyšší a pořád jste měli málo. Dnes už si nedokážete představit, že byste se začínajícím platem vydrželi. Většina z vás by řekla, že by kvůli takovým penězům ani nevstávala z postele.

Každý chce víc

A to je přesně ono, chceme víc a tak přemýšlíme, kde peníze vydělat. Můžeme šetřit, anebo také zúročit svoje znalosti a něco podniknout v rámci svého volného času. Není to nic zvláštního, vždyť spousta slavných podnikatelů, v historii majetných osob, začínala tak, že při svém povolání začali vykonávat ještě vedlejší činnost, která je bavila, kterou ocenilo i okolí a díky tomu zbohatli a stali se pro jiné ikonou, čímž se i zapsali do dějin ekonomie a podnikání.

Udělejte si plán

Jestliže chcete vydělat nějaké peníze navíc, musíte proto něco udělat. Začněte osobním plánem. Udělejte si týdenní i měsíční harmonogram a zjistěte, kolik času trávíte v práci, kolik při jiných činnostech a kolik vám tedy ještě zbývá pro vedlejší činnost.

Nechte se zaměstnat

S takovým plánem pak máte hned jasno, zda nabízený přivýdělek jste schopni z časových důvodů zvládnout. V poslední době stále více firem využívá externisty pro nějakou nárazovou práci, takže ukažte jim, co vše můžete nabídnout a pracujte pro ně.

Doma nebo na pracovišti?

Je také jiné, pokud můžete pracovat z domu, anebo na místo pracoviště musíte docházet. Jestliže je vaše přítomnost nevyhnutelná, pak ji zapracujte do svého harmonogramu tak, abyste stíhali. V případě, že pracujete naopak z domu, nejste omezení na určitý čas, ale i tak si práci hlídejte. Většinou je práce, kterou můžete vykonávat doma brána jako úkolovka – zaměstnavateli je prakticky jedno, kolik času na práci budete mít, ale zajímá ho hlavně dokončená práce.

Mám spoustu času

V tomto ohledu dost lidí podléhá představě, že práci udělají později a později a neustále úkoly odsouvají, až nakonec nestihnou termín, anebo je práce nepříliš zdařilá. Stává se to celkem běžně. Přijde nečekaná návštěva, v televizi dávají oblíbený seriál, nebo se hraje důležité sportovní utkání a průšvih je na světě. Je potom jasné, že z výsledné práce nebudete nadšeni ani vy, ani váš zaměstnavatel. Proto si sestavte časový plán, kdy se práci budete věnovat a toto skutečně dodržte. Uvidíte, jak vám bude skvěle, a tím spíš, až dostanete slíbenou odměnu za práci.

Kde si peníze vydělat

Existuje několik možností, záleží, co umíte.

Call centrum

Pokud nemáte extra problémy s řečí, může být pro vás zajímavá zkušenost s prací v call centru. Ti najímají nejčastěji brigádníky, a protože málo z nich je na pozici dlouhodobě, později končí a tak jsou na neustálý nábor zvyklí a budou mít zájem potkat i vás. Za zkoušku zas tolik nedáte a můžete se dozvědět zajímavé informace, které mohou být v budoucnu pro vás velice důležité. Získáte praxi s argumenty, a když se vám dobře povede, můžete čekat pěkné odměny. Jsou call centra, která volají i o víkendu, nebo do pozdějších večerních hodin, takže můžete stíhat i po práci.

Práce na stavbě

Jste-li zdatný muž, a nebojíte se práce, uplatní se vaše snaha na stavbě. Pořád se někde staví a zedníci potřebují občas i pomocníka, který pro ně udělá takovou tu základní práci – přinese materiál, zbourá stěnu apod. Dá se najít mnoho inzerátů, kde nabízí stavbaři přivýdělek, a kolikrát i o víkendech, takže pokud pracujete od pondělí do pátku, je to pro vás jako dělané.

Jiné práce

Pro zdatné muže jsou vhodné i stěhovací práce, pro řidiče pak rozvoz pizzy a jídla, nebo jiného zboží. Většinou se jedná o brigádu. Klidná práce a celkem vhodná snad pro všechny, je roznášení letáků, nebo novin. Je to sice malý přivýdělek, ale každá koruna dobrá. Letáky vám většinou dovezou, a vy si chodíte svým tempem. Nejste nuceni hnát se jak neurvalí, takže může být práce příjemná.

Práce na internetu

Jestli jste tvořivě nadaní, existují pro vás i jiné možnosti, jako grafické zpravování, tvorba nových web stránek, či tvorba textů. Tvořit můžete i oblíbené šperky, zkusit malovat anebo vypalovat keramiku. Portály práce a brigád nabízí neustále možnosti takových přivýdělků. U kterých někdy stačí talent, jindy se během práce snadno zapracujete. Vždy jsou to práce, které děláte doma a hotový úkol posíláte přes internet – mimo například zmíněné šperky.

Jak zákazníka oslovit, jak si o práci říct

Firmy, i jednotliví živnostníci potřebují v posledních letech skvěle fungující internetové stránky, také grafiku, ale i texty. Cokoli, co umíte, můžete tímto způsobem zhodnotit. Je třeba vhodné napsat vlastní nabídku i s cenovou kalkulací a rozeslat ji na konkrétní adresy. Pokud bude dobře zpracovaná, mohou se vám ozvat. Anebo pokud narazíte na konkrétní stránky, které by potřebovali nutně úpravu, pak klidně i do firmy zavolejte a pobavte se o tom. Je dost možné, že chtějí, jen nevědí jak na to, anebo jim dáte impuls k tomu, aby se o svoji prezentaci začali zajímat. Nabídněte možnost spolupráce.

Vlastní výrobky

Pokud už bylo zmíněno téma „výroba šperků“, není možné zapomenout na vlastní výrobu hmotnou. Cokoli, co můžete vyrobit, pak udělejte a prodávejte na internetu. Pokud jste zdařilá pletařka, udělejte dětskou soupravičku, ty se dobře prodávají, anebo cokoli, na co si troufáte, a pleťte večer u televize namísto toho, abyste jen zírali na film. Takto aspoň nějakou korunu vydělat můžete a časem můžete být překvapeni, když vás lidé sami budou žádat, abyste jim něco na zakázku upletla.

Využijte znalosti

Pokud máte kvalitní znalosti cizího jazyka, nebo matematiky, pak nabídněte doučování. Za hodinu si můžete bez váhání říct o sto padesát až dvě stě, protože takové normální ceny jsou. Učte cokoli, co můžete a co umíte. Pokud vás lákají nějaké konkrétní činnosti, pak si udělejte kurz a nabídněte své služby nejprve známým, pak jejich známým a když budete dobří, můžete mít celou armádu stálých zákazníků. Takto se dá například udělat masérský kurz, nebo kadeřnický.

Vaše vlastní tvorba

Jste-li tvořivá cukrářka, ač nemáte v tomto oboru vzdělání, ale pracujete s tím, co vám dala praxe, vystavte svá díla na obdiv. Umíte-li si s dorty vyhrát, mohou tato umělecká díla být vaší prezentací. Udělejte si vlastní stránky – blog, kde fotky budete umisťovat, anebo je vložte na svůj profil na sociálních sítích. Jistě se najde někdo, kdo si bude chtít brzy či později dort objednat.

Prodejte použité věci

Pro vás již třeba ztratili hodnotu, nebo je již nepotřebujete, ale někdo jiný právě toto shání. Věc umyjte, upravte a vložte na inzertní internetový portál, který je zdarma. Samozřejmě věci musíte dát odpovídající cenu. Nežijte v představách, že takto vyděláte majlant, ale spíše se zbavíte něčeho, co byste stejně vyhodili, zavazí vám, a tímto způsobem můžete získat nějaké korunky navíc. Čím více jich bude, tím to pro vás bude zajímavější.

Použijte své tělo

Ne sice k prostituci, ale pokud se cítíte a jste zdraví, můžete darovat jak krev, tak plazmu. Krev se daruje většinou bezplatně – jen pokud máte vzácnou skupinu, může vám být nabídnuta peněžní částka. Ale i tak se dá vydělat. Ze zákona máte nárok na celý den volna a dostanete zaplaceno, jako byste v práci byli, dostanete občerstvení a také proplacenou jízdu a většinou se dává i stravenka. Není to bůhví co, ale je to další plus. Krevní plazma je placená, za jeden odběr je to většinou čtyři sta korun a darovat můžete každé dva týdny.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články