Pojistka na blbost se často skloňuje v případech jako je politý mobilní telefon kávou v kavárně nebo při vyprávění o rozsednutých brýlích. Při těchto událostech je samozřejmě nutné vzniklou škodu uhradit. Může však dojít k mnohem hrozivějším nehodám nebo dokonce ke zranění, kdy už nejde jen o tisíce, ale přímo o stovky tisíc nebo miliony. Z toho důvodu je dobré se krýt vhodným pojištěním, které existuje ve dvou variantách.
Pro nehody v každodenním životě
Rozbité zrcadlo v hotelu nebo na návštěvě rozlité červené víno na světlý koberec? Událostí, kdy dojde k poškození něčího majetku nebo újmě na zdraví, se stává každý den mnoho. Ze všech vyplývá povinnost uhradit dotyčnému škodu. Zatímco u menších materiálních škod v kavárně nebo obchodě jde většinou o tisíce nebo desítky tisíc, při vytopení zrekonstruovaného bytu sousedů nebo při zranění při rekreačním sportu v zahraničí jde až o miliony. A právě pro tyto případy se hodí kvalitní pojištění proti blbosti.
Pojištění občanské odpovědnosti
Oficiálně se tento pojistný produkt samozřejmě nenazývá pojistka na blbost, jedná se o pojištění občanské odpovědnosti, které kryje újmu vzniklou na majetku, zdraví nebo životě při činnosti, která je v občanském životě běžná. U pojišťovny ERGO se sjednává na čtyři různé pojistné částky, kdy maximální je 10 milionů korun, a právě tuto částku by měli volit všichni, kdo cestují za sportem do zahraničí. Nadto se vztahuje pojistka na všechny členy domácnosti a sjednává se bez spoluúčasti.
Pokryje škody v zaměstnání
Druhá varianta se týká pracovního prostředí, kdy může vzniknout újma zaměstnavateli vinou jeho zaměstnance. V tom případě má zaměstnavatel nárok požadovat uhrazení škody do výše 4,5násobku hrubě měsíční mzdy zaměstnance před danou událostí. V takovém případě se vyplatí mít sjednané pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu, u něhož lze nastavit maximální pojistnou částku do výše 500 000 korun. Spoluúčast je povinná, lze si však upravit její výši.