Půjčka pro studenty

14.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

V současnosti hned trojice bank v České republice přináší možnost půjčky na studium pro studenty. Jedná se o Komerční banku, UniCredit Bank a Českou spořitelnu. Bankovní instituce sice chtějí vidět potvrzení o studiu, nicméně účel využití zapůjčených peněz je vůbec nezajímá. Student tedy může klidně získat úvěr v hodnotě až šesti set tisíc českých korun za lepší úrok, než jaký by mohl člověk obdržet u standardních spotřebitelských úvěrů. 

Valná většina škol v České republice sice poskytuje vzdělání zadarmo, nicméně každé takové studium je poměrně slušným zásahem do rodinného rozpočtu. A nezáleží příliš na tom, jestli se jedná o střední školu, vyšší odbornou školu nebo snad vysokou školu. Student, potažmo jeho rodina, často musí řešit financování studia za pomoci úvěru. Jestliže má student u banky zařízené studentské konto, může velice často spolu s ním využívat i povolené přečerpání účtu, které se označuje jako kontokorent. Klient může jít do mínusu, který musí posléze s určitými menšími úroky splatit. Část bank dokonce může studentům zřídit i kreditní karty s nízkým úvěrovým limitem.

Povolené přečerpání studentského účtu se v praxi velice často používá a dalo by se označit za nejčastěji využívaný typ úvěru. Jeho výše ovšem nemusí k financování celého studia dostačovat. I proto přichází na trh speciální půjčky pro studenty. Česká spořitelna nabízí produkt s názvem "Půjčka na studium pro studenty vysokých škol, UniCredit Bank nabízí produkt nazvaný "Studentská půjčka" a konečně Komerční banka prezentuje produkt pojmenovaný "Úvěr Gaudeamus". Studentské půjčky by samozřejmě měly být předem určeny k pokrytí nákladů studentů středních, vysokých a vyšších odborných studijních programů. Také mohou být vhodné pro posluchače jazykových škol v České republice i v některé ze zahraničních destinací. Bankovním institucím k schválení takového úvěru bohatě postačí obyčejné potvrzení o studiu od školy. Úvěr pro studenty je tak hotovostním neúčelovým úvěrem, jenž je určený na úhradu nákladů spojených s probíhajícím studiem.

Čistě teoreticky se také může stát, že rodiče studenta si přes něho vypůjčí peníze levněji, než by tomu bylo v případě jiného bankovního produktu a peníze se posléze použijí na jiný účel, než je studium potomka. Studentské půjčky totiž nabízí skutečně výhodné podmínky, jelikož úrokové sazby se v těchto případech pohybují v okolí osmi až deseti procent, což je mnohem nižší sazba, než jak tomu je u obyčejných neúčelových spotřebitelských úvěrů. Nejvíce peněz si studenti mohou vypůjčit u Komerční banky, která poskytuje až šest set tisíc českých korun. U České spořitelny si studenti klidně půjčí až tři sta tisíc korun, zatímco nejméně se dá vypůjčit od UniCredit Bank, kde se dá získat maximálně sto padesát tisíc korun. Pokud se podíváme na opačnou stranu barikády, pak nejnižší výše úvěru je dvacet tisíc korun u Komerční banky, třicet tisíc korun u České spořitelny a padesát tisíc korun u UniCredit Bank. Česká spořitelna si do konce roku 2013 neúčtuje žádné poplatky za vedení účtu, Komerční banka neúčtuje žádné poplatky a UniCredit Bank má nastavený poplatek ve výši padesáti korun za správu úvěru.

Všechny tři zmíněné bankovní instituce mají nastavenou maximální dobu splatnosti u studentských úvěrů na deset let. Banky též studentům umožňují odložit splátky bez jakýchkoliv dalších poplatků na dobu, kdy úspěšně ukončí studium a začnou vydělávat peníze, aby mohli začít splácet. V průběhu studia se každý měsíc zaplatí jen úroky z vyčerpaného úvěru a po dokončení stude se začne splácet také jistina. Komerční banka povoluje odložení splátek pouze studentům vyšších odborných a vysokých škol. Zároveň jim v takovém případě zapůjčí nanejvýš sto padesát tisíc korun. Bankovní instituce také od studentů nevyžadují stálý měsíční příjem, nicméně úvěr musí být zajištěný ještě spoludlužníkem nebo ručitelským závazkem. V takovém případě se velice často využívají rodiče nebo další členové rodiny. Pokud žadatel o úvěr nemá vlastní pravidelný příjem, může se třeba vzít v potaz také vklad u banky nebo stavební spoření u stejné instituce. V případě UniCredit Bank postačí, když student přinese doklad o příjmu některého člena rodiny nebo kamaráda ve výši alespoň patnácti tisíc českých korun čistého měsíčně.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články