Jak lze ušteřit na cestování do zahraničí?

01.02. 2014 • Tipy a rady

Cestování je asi snem každého z nás, ne každý na něj však má dostatek financí. Nebo je o tom akorát mylně přesvědčen. Že nás poznávání nových krajů nemusí stát celé jmění, má za úkol probrat tento článek. Samozřejmě hodně záleží na tom, co od cestovatelských zážitků očekáváte. Pokud za hranice nevyjedete do chvíle, dokud nebudete mít naspořeno dost peněz na čtyřhvězdičkový hotel, na letenku s dobrou leteckou společností a na plnou penzi formou vybraných jídel a švédských stolů, pak vás nechám v klidu šetřit a nechat si užít cestu vašich snů. Pokud vám ale nevadí se ve svých ideálech mírně uskromnit a jde-li vám více o cizí zemi jako takovou, než o zázemí hotelu, pak si následující řádky s chutí přečtěte. Případy lidí, kteří za tisíc či za dva procestují kýženou zemi, stále roste. Náš svět se globalizuje, možnosti se otevírají, a tak i vy máte možnost prožít hezké zážitky takřka zadarmo.

Doprava do zahraničí

Bude to znít možná hloupě a předvídatelně, ale pokud jste trochu dobrodružná povaha, hodně udělá právě stop. Stopem se dostanete takřka kamkoli, popovídáte si s lidmi, vyměníte životní zkušenosti, necháte si poradit – a hlavně se tak dostanete do krajů a končin, které by jiným druhem dopravy byly třeba finančně nedostupné. Samozřejmě nemůžete čekat, že vás hned první řidič vysadí v Bulharsku, na Ukrajině nebo ve Francii. Čekejte, že to nebude jen tak, ale o tom to přeci taky trochu je – dobrodružství je dobrodružství. V případě, že nechcete střídat auto co tři hodiny, zkuste se zaměřit na kamiony. Jejich řidiči mají zpravidla bodrou povahu a co vás bude nejvíc zajímat – jezdí dlouhé trasy. A třeba právě do Francie.

V případě, že stopování není to vaše „pravé ořechové“, domluvte se s rodinou, přáteli či známými na sdíleném autě. Doprava autem a svépomocí je pro vás to nejvýhodnější – zaplatíte pouze benzín, ale nikoli už práci řidiče, zřizovatele, webmastera a dalších subjektů nějaké firmy. Když se benzín spravedlivě rozpočítá, nepůjde to tolik do peněz.

Strava

Čeští „paštikáři“ jsou ve světě známí až až. Možná jsou k smíchu i vám, ale pokud potřebujete ušetřit i na stravování, má to něco do sebe. Pořiďte si plynovou bombu a instantní nebo lehce připravitelné pokrmy a můžete zvesela vařit. Určitě si ale nenechte ujít ani místní kuchyni vybrané cizí země. Ochudit se nadobro o tuto zkušenost by byla velká škoda. Spíše se pak zaměřujte na nákup místních lahůdek v supermarketech a ve velkých obdchodních řetězcích. Nemusíte si dopřávat velmi drahé jídlo v restauracích. Ovšem i návštěvou velkých obchodních center, kde bude nejnižší cena zpravidla garantovaná, uvidíte, co se ve zdejších krajích tak nejspíše jí. A tak si můžete nakoupit pečivo, sýry, nápoje nebo alkohol za nejlepší ceny.

Ubytování

Právě ubytování je to, kde můžete své vstupní náklady snížit dokonce na nulu. Bydlet při svém výletu za hranice naší republiky můžete skutečně i zcela zadarmo. Říká vám něco couch-surfing? Pokud ne, tak je právě ta správná doba, abyste se s tímto konceptem seznámili. Jedná se o webovou stránku, kde se srdužují lidé, kteří u sebe doma rádi ubytují neznámé lidi. My v Čechách jsme možná vůči cizincům zapšklí, studení a nedůvěřiví, ale jinde ve světě to tak zpravidla není. Možná nám to zní jako pohádka, ale jinde po Evropě, natož pak v Asii, je pro tamní lidi poznávání cizinců takřka exotickou záležitostí, z které mají radost. Proto není nemožné procestovat svět tak, že spát budete doma u lidí. Nepsaným pravidlem je, že vy za poskytnutou střechou nad hlavou platíte hostiteli večeři, ale mnoho z „couch-surfingistů“ na to ohledy nebere a pohostí vás také – a za své. Proto se na couch-surfing webu také zaregistrujte a pak již jen hledejte, kde by vás kdo s upřímným srdcem uvítal. Pokud však máte možnost ubytovat také někoho u sebe, na oplátku (sic ne přímo těm, kteří hostili vás), je vhodné a žádoucí tuto možnost také nabídnout. Povinné to ale není.

Jinou možností ubytování zdarma jsou stany. Ne ve všech zemích jsou zákony tak přísné a tak prudérní jako v České republice, kde je stanování mimo tábořiště přestupkem. Proto můžete s klidným srdcem třeba do Francie nebo do spousty jiných evropských zemí vycestovat se stanem, který si postavíte zkrátka tam, kde se vám zachce. Nejlépe samozřejmě s blízkostí vodního zdroje, jako je rybník či řeka. Počítejte totiž s tím, že na rozdíl od couch-surfingu vám ubytování ve stanech neposkytne možnost hygieny. Nakonec lze jmenovat ještě alternativu pro skutečně otrlé – jsou i tací, kteří do světa vyrazí jen se spacákem a celtou, aniž by s sebou potřebovali mít plátěný přístřešek. V dešti jim celta zkrátka stačí. Ovšem to již brousíme do končin, která není přijatelná ani pro dobrodružnější povahy.

Vyšším stupněm nad obyčejný stan uprostřed přírody je pak stan v kempu. Tam vám zázemí poskytnou (sprchy, toalety, zpravidla i nějaký bufet s monžostí zakoupit si základní občerstvení), ovšem za jistý peníz, to už je samozřejmé. Dejte si ale předem trochu práce a skrz internet zapátrejte, na kolik vás kempy vyjdou. Někdy je totiž lepší uhradit si základní a takříkajíc „nic moc“ ubytovnu, která může být ve výsledku i levnější než kemp. Ovšem platí to v případě skutečně „spartakiánských“ ubytovacích zařízení. Za vyšší luxus si už zaplatíte.

Tento článek si kladl za cíl projednat jednotlivé body cestování do zahraničí, kde se dají ušetřit nějaké peníze. Naše představa, že cestování vyjde jen na tisíce a tisíce, je totiž zcestná a notně omezená. Proto pokud budete ochotni mírně stáhnout svoje požadavky na komfort, stáhnete také mnohonásobně vícekrát náklady, které na zahraniční poznávání budete ve svém konečném výsledku potřebovat. Přeji vám proto, aby vás i takovéhle cestování bavilo a naplňovalo stejně jako to komfortní. A nebojte se poznávat nové lidi – to, že na to u nás nejsme zvyklí, neznamená, že nám to nemůže přinést mnoho inspirace a moudrosti. Ať se tedy vaše cesty povedou!

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články