Zjistěte, proč si pořídit elektrokotel a jaké výhody má vytápění elektřinou

07.08. 2020 • Tipy a rady

Rozhodujete se nad tím, jaký typ vytápění zvolit pro novostavbu nebo rekonstruovanou nemovitost? Ve hře je řada způsobů vytápění. My vám představíme možnosti a výhody vytápění elektrokotlem.

Vytápění elektřinou se může někomu zdát sporné, zejména kvůli cenám elektřiny, u kterých se nedá dopředu odhadnout jejich vývoj. Správně vybraný elektrokotel ale dokáže přinést řadu pozitiv a při vhodném nastavení se i vytápění elektřinou vyplatí.

Jak elektrokotel funguje

Elektrokotle jsou zařízení využívaná k ohřevu vody a podle vybraného typu můžete buď vodu rovnou využívat k vytápění, čímž se elektrokotel stává přímým zdrojem vytápění nemovitosti, nebo můžete mít elektrokotel připojený na zásobník s teplou užitkovou vodou, na tepelné čerpadlo nebo ho lze využít jako dodatečný zdroj tepla. Různé způsoby využití nabízejí elektrokotle české značky Wterm.

Aby mohl elektrokotel fungovat, je nutné ho připojit do třífázového elektrického rozvodu síťového napětí. Proto počítejte s tím, že instalace vyžaduje dostatečný příkon jističe.

Typy elektrokotlů

  • Samostatné elektrokotle – tento typ elektrokotlů slouží k přímému vytápění, má nízkou hlučnost a menší rozměry, ale vyšší spotřebu elektřiny.
  • Soustavy elektrokotle a zásobníku – elektrokotel s bojlerem není tolik náročný na spotřebu elektřiny, kvůli umístění zásobníku má ale větší nároky na prostor.

Chcete se dozvědět více o bojlerech? Přečtěte si článek Dosloužil vám starý bojler? Vyměňte ho za nový.

Výhody elektrokotlů

Pokud dumáte nad tím, že vytápění elektřinou se vám nevyplatí, podívejte se, jaké výhody vám elektrokotel může nabídnout:

  • čistý a ekologický provoz (nepotřebujete uhlí, dřevo ani pelety, nemusíte mít komín),
  • tichost,
  • malé nároky na prostor,
  • snadnost montáže a obsluhy,
  • vysoký výkon (u elektrokotlů Wterm 4-24 kW),
  • nízká pořizovací cena.

Všechny tyto výhody dělají v součtu z elektrokotle velmi příjemný způsob vytápění. A i cena za elektřinu nemusí být vysoká, pokud budete energie správně využívat. Vhodné je zařídit si dvoutarifní sazbu (tzv. noční proud), kdy je většinu dne využívána elektřina z nízkého tarifu. Úsporu můžete získat i takzvaným přerušovaným vytápěním, které je výhodnější než celodenní provoz elektrokotle. Svou roli hraje i výběr radiátorů.

Pro jaký typ budov je instalace elektrokotle nejvhodnější

Elektrokotle jsou určeny především pro moderní pasivní domy nebo pro nízkoenergetické budovy. Své místo má elektrické vytápění spíše v menších stavbách nebo v domech, chatách a chalupách s kvalitně provedenou tepelnou izolací. Po elektrokotli sáhněte i v případě, že potřebujete objekt vytápět celoročně a v zimě udržovat teplotu nad bodem mrazu.

Co sledovat při výběru elektrokotle

Hlavním ukazatelem při výběru nového elektrokotle by měl být jeho výkon. Ještě před samotným nákupem doporučujeme provést odhad tepelné náročnosti nemovitosti a ujasnit si tepelné ztráty objektu. Podle toho je pak vhodné vybrat výkon elektrokotle. Pro běžný provoz si vystačíte s výkonem v rozmezí 4–24 kW.

Na zvolení správného výkonu si dejte opravdu záležet, protože v případě nedostatečného výkonu nebudete schopni vytopit objekt na požadovanou teplotu, a naopak při zbytečně vysokém výkonu budete zbytečně investovat do elektřiny.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články