Jste bez práce? Vaše výdaje jsou pro vás nyní prioritou, myslete na ně!

17.03. 2014 • Tipy a rady

Zná to asi každý z nás. Bez práce je člověku hodně těžko. Mnozí z nás dostanou výpověď ze dne na den, ve chvíli, kdy to nejméně čekáte, kdy se vám to nehodí. Asi každý jednou dostal výpověď a, i když se na to podvědomě připravujete, protože v dnešní době to může přijít prakticky kdykoliv, pořádně vás výpověď zaskočí a překvapí. Najednou už nebudete pravidelně ráno vstávat, nebudete trávit osm či více hodin v práci, nebudete přicházet z práce, nebudete partnerovi či rodině vyprávět peripetie ze zaměstnání či veselé historky a to nejhlavnější? Nebudete měsíčně dostávat svůj plat. Jasně, když vás vyhodí z práce, jdete se zaregistrovat na úřad práce, kde vám může náležet podpora v nezaměstnanosti, ovšem ta není v takové výši, jako byl váš dosavadní plat a navíc také je vám vyplácena pouze po určitou dobu, poté jste už bez financí. Chtě, nechtě tak musíte přemýšlet nad svými financemi a více se jimi zabývat než doposud. Musíte uvažovat nad tím, co vše si musíte odepřít a co vše musíte zaplatit, co je nezbytné. Navíc musíte do financí zařadit také složku na hledání práce, určitě se budete muset se na pohovory nějak dostat, buď autem a, nebo autobusem a podobně. Navíc také na inzeráty voláte, tudíž se vám zvýší měsíční paušál. To jsou výdaje, které jsou rovněž potřebné nezbytné a nutné. Dají se však omezit jiné výdaje. Pokud jste si našetřili finanční rezervu, je na ni ten nejlepší čas. Tedy přesněji řečeno, pokud budete mít finanční podporu z úřadu práce, je lepší se uskromnit a poté, až z úřadu práce finanční příspěvky nebudete dostávat, můžete přistoupit k úsporám a k rezervám, které máte našetřené. Většina lidí, kteří si hledají práci, ale moc úspěšní nejsou, obvykle klesají na mysli, což rozhodně není dobře. Je potřeba vždycky myslet pozitivně a věřit, že ta pravá práce na vás čeká. Pokud hledáte práci delší dobu, je to samozřejmě o něco složitější.

Lidé si dělají své rozpočty. Vy, když přijdete o práci, si rozpočet udělejte také. Je to pro vás poměrně důležité. Je nutné myslet na to, že tato situace pro vás může trvat o něco déle než jen dva či tři měsíce, ale někdy i půl roku a více. Pokud nemáte žádné dluhy, žádné hypotéky a měsíční poplatky, které musíte platit je to plus pro vás. Ovšem ne všichni mají takové štěstí. Proto je v tuto chvíli pro vás velmi důležitý rozpočet. Pokud jste si jej do této doby neudělali, je nutné s tím nyní začít. Až tehdy zjistíte naplno, co vše musíte hradit a jaké to vlastně máte své příjmy. Pokud jste v rodině dva, kdo mají příjem, je to o něco snesitelnější, ovšem i tak vás to citelně zasáhne a rozhodně i když máte dva příjmy, je důležité začít šetřit a své finance pečlivě zvažovat a počítat. Jeden nikdy neví a šetřit se vám rozhodně vyplatí. Nebude to jednoduché, to je jasné. Zvláště pak ve chvílích, kdy dva platy byly poměrně vysoké, a vy jste nepočítali každou korunu, kterou je potřeba utratit. Nyní to ovšem nastává a vy musíte šetřit. V tomto článku vám poradíme, na co si dát pozor, nad čím uvažovat a podobně.

Myslete na to, zda to skutečně potřebujete

Ve chvílích, kdy nemáte pravidelně jeden příjem, je nutné se zamyslet nad vším, co kupujete. Je opravdu nutné chodit na oběd do restaurací? Není lepší a výrazně levnější ušetřit tím, že budete vařit doma? Čas stejně máte, tak co. Je opravdu nutné si kupovat nové a nové oblečení, když máte skříň plnou pěkných věcí? Nechte si nákupy na dobu, kdy zase práci mít budete a rapidně tak nějaký váš nákup nezasáhne vaše finance. Zkrátka je potřeba přemýšlet. Je sice krásné, když děti vezmete o víkendu do kina, ale znáte to, takový výlet do kina vás vyjde minimálně na tisíc korun. Lístky do kina nejsou nejlevnější, navíc dítko bude chtít určitě nějaké to pití a popcorn sebou do sálu, pak bude chtít něco ve fast foodu, nějaké bonbóny a podobně. A výlet se pěkně prodraží. Takovéto výlety je dobré na nějakou dobu omezit. Případně dítko pošlete s kamarády, bude to pro vás rozhodně snesitelnější, než když pojede celá rodina.

Pravidelné závazky jsou v tuto chvíli zlo

Když máte práci, není nic těžkého měsíčně dávat několik tisíc za pravidelné poplatky. Pojištění, úspory, poplatky za telefon, poplatky za internet, poplatky za hypotéku, splátky na dluh a podobně. To vše, pokud vyděláváte, je snesitelnější. Když o práci přijdete, udeří na vás tyto poplatky v plné síle a doslova vás ohromí a zavalí. Je jasné, že musíte zaplatit nájem, energie a podobně. To prostě zaplatit musíte, rovněž také musíte zaplatit hypotéky a dluhy. Pokud máte pojištění proti neschopnosti splácet, informujte svou banku a dohodnete se. Vždy vše řešte ihned a nečekejte, až vás samotná banka kontaktuje, to už bývá většinou pozdě. S bankou se dá jednat, ovšem musíte přijít vy a přijít s nějakými možnými řešeními. Ovšem nedělejte si iluze, pojištění a poplatky budete platit stejně a pojišťovna za vás nebude platit splátky věčně, jen v době, kdy je to nezbytně nutné. Pokud momentální příjmy nestačí na zaplacení všech nezbytných výdajů a poplatků, je vhodné sáhnout po rezervách. Pokud je nemáte, musíte řešit poměrně nepříjemnou situaci.

Příspěvky

Pokud žijete sami a najednou přijdete o práci, je to těžké a složité. K podpoře v nezaměstnanosti můžete také zažádat o příspěvek na bydlení. Není to sice bůhví jaká částka, ovšem něco vám to hodí a upřímně, vám se hodí každá koruna navíc, kterou dostanete. Než se z této situace dostanete, rozhodně máte možnosti, jen se je nebojte využít.

Obsah smluv

Když přijdete ze dne na den o práci, je velmi těžké narychlo hledat výdaje, kde je možné něco uspořit, ušetřit popřípadě je úplně vypustit. Nájem, hypotéka, leasing, půjčky, tyto platby rozhodně nepočkají a nevyplatí se neplatit tyto poplatky. I když to pro vás může být nereálné v době, kdy máte práci, je nutné myslet už předem na možnost, že o práci přijdete, vy či váš partner. Pokud budete tedy již dříve uzavírat nějaké dlouhodobé smlouvy, myslete také na to, že jednou tato situace může nastat. Sledujte proto dobře podmínky předčasného vypovězení smlouvy, možného odkladu, snížení splátek či rozkladu splátek. Myslete také na to, zda všechny vaše poplatky budete moci platit i v době, kdy nebudete mít tolik finančních možností. Pokud ne, ihned se zaměřte na to, jak vybudovat dostatečnou finanční rezervu, ze které můžete čerpat v době, kdy tato situace nastane.

Finanční rezerva je super

V tomto případě lidé, kteří mají finanční rezervu, si jistě mohou oddechnout. Nebudou muset být neustále nervózní ze ztráty zaměstnání. Poplatíte všechny výdaje, které máte, což je samozřejmě v tuto chvíli neocenitelná pomoc. Když tvoříte finanční rezervu, obvykle se doporučuje nešetřit doma či na běžném účtu. Peníze jsou znehodnocovány inflací a navíc je velmi jednoduché si vždy vybrat o něco víc či vzít z obálky doma. A tak můžete systematicky svou naspořenou rezervu vybírat a vybírat. Ideální v tuto chvíli je, když finanční rezervu začnete spořit na spořicím účtu, kde jsou vaše finance zhodnoceny. Myslete také na to, že peníze vložte na spořicí účty, kde jsou nízké náklady, pro vás to bude lepší a finančně výhodnější. Navíc na spořicím účtu máte peníze obvykle rychle k dispozici, což je pro vás jasné a další plus.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články