Jak udržet své finance pod kontrolou?

16.11. 2013 • Tipy a rady

Peníze, peníze, peníze. Pro mnohé lidi jsou AŽ na prvním místě. Je pravdou, že dneska je potřeba peníze mít, protože bez nich nemáte střechu nad hlavou, teplo, světlo, plyn a jídlo. Nutně zkrátka peníze potřebujete. Musíte někde bydlet, svítit, mít teplo, koupit si alespoň základní potraviny, základní hygienické potřeby, základy zaplatit a nějak žít. Peníze jsou v dnešní době nástrojem k tomu, aby, jste si splnili to, co chcete a to po čem toužíte. Jenže to ty finance musíte mít, že. Kdo je nemá, nemůže si moc vyskakovat a nemůže si moc dovolovat. Ovšem pozor i ti co peníze momentálně mají, s nimi musejí nakládat tak, aby se jim zhodnotili a aby měli něco odloženo stranou v případě, že se stane něco nepředvídatelného. 

Mít peníze je skvělá věc, ale musíte je mít pod kontrolou. Stačí jen chvíli si užívat života na vysoké noze, životního luxusu a pak spadnete do té kategorie, kde budete převracet každou korunu dvakrát a budete se dívat po těch levnějších potravinách, po těch levnějších hygienických potřebách a po oblečení jen takovém, které nutně potřebujete a nejlépe, aby bylo co nejlevnější. Aby se vám tato situace nestala, je dobré mít nad financemi převahu, ne, že finance budou mít převahu nad vámi. Pak se právě stane to, že vás finance přemůžou a vy skončíte, jak je výše popisováno. O peníze je potřeba pečovat a starat se o ně. Jinak vám proklouznou mezi prsty.

Nejinak tomu je i ve světě financí. Tedy, tam je to ještě více, přísnější, protože stačí jediné neuvážené rozhodnutí, jediná špatná investice, jediný špatný krok a peníze jsou pryč. Je dobré být velice obezřetným investorem a nevěřit všemu, co vám kdo řekne. Pokud tedy budete všemu věřit, je jasné, že také brzy o všechny peníze přijdete. Ve světě byznysu je pořád mnoho lidí, kteří se vás snaží o peníze připravit a ve světě investic teprve. Všichni totiž nemyslí jen na blaho klienta a na to, že klient své peníze chce co nejvíce zhodnotit. Ovšem jsou také ti, kteří chtějí vydělat na poplatcích a jejich "zaručené tipy" na investice bývají zpravidla vždycky mylné. Kdo vám, zaručuje stoprocentní výdělek je obvykle někdo, kdo se chce napakovat a snaží se vás navnadit. Bohužel ještě pořád jsou zde lidé, kteří tomu věří a chtějí mít co nejvíce vydělaných peněz. Bohužel obvykle spláčou nad výdělkem. 

Nesmyslná finanční doporučení jsou v dnešní době bohužel běžné na trhu a tak musíte umět vše pořádně zhodnotit a popřemýšlet nad vším. Klienti bývají často přespříliš důvěřiví. Vidí možnou vidinu financí, a když je někdo, kdo jim je sympatický, působí dobře, řekne, že to "stoprocentně" vyjde, pak nemají problém tomu uvěřit. Vždyť pán vypadal velmi solidně. K tomu, aby, jste se neocitli v podobné situaci, je potřeba něco vědět. Nemusíte samozřejmě mít žádné odborné vzdělání či podobně, stačí znát pár pravidel a pár doporučení, kterými je dobré se řídit. Tak můžete dosti dobře předejít tomu, že přijdete o finance a neinvestujete finance do nesmyslných investic. Co konkrétně patří mezi tyto tipy? Co by mělo patřit mezi základní znalosti finančně gramotného člověka? To se dozvíte v tomto článku.

Najděte svou finanční nezávislost

Dobrá investice pro investora je taková, která je schopná vám generovat dlouhodobý zisk, při minimální námaze vás, jako investora. Podle některých odborníků je to totiž skutečná investice. Investice, které vám generují nepřetržitý zisk, který můžeme nazvat za něco vyjmečného a toho, kdo takovou investici dokáže najít a uchopit svět investic může považovat za krále investic. Například můžete za určitou část peněz koupit akcie firmy, které vyplácejí pravidelné atraktivní dividendu. Například můžete koupit dům, kde jsou bytové jednotky, a tyto jednotky můžete pronajímat, čímž vyděláváte určité finance. Můžete si také pořídit nějakou nemovitost, kde vytvoříte kancelářské prostory, které budete dále pronajímat a tím pádem budete mít dlouhodobé finance z tohoto pronajímání.

Diverzifikace

Diverzifikace znamená rozlišování či rozčlenění. Je to něco jako rozšíření počtu. Mnoho lidí má diverzifikaci spojenou pouze s burzou a s akciemi. Takový přístup k investicím moc dobrý není, podle odborníků je to dokonce špatný přístup. Je potřeba si uvědomit, že investovat jde i jinak, než jen obchodováním na burze. Investoři nesmí zapomínat na širokou diverzifikaci svého investičního portfolia. Je dobré rovnoměrně rozložit investované částky mezi různá aktiva. Pokud budete nakupovat pouze jedno nebo dvě aktiva, je to nesmysl. To je podle různých odborníků přirovnáváno k investiční sebevraždě. I když vám všechny analýzy tvrdí, že se zmýlit nemůžete, není tomu tak. Je mnohem lepší a méně rizikové mít pokryto co nejvíce aktiv. Samozřejmě, podle analýzy nabydete dojmu, že máte před sebou investiční příležitost svého života, nedávejte všechny peníze pouze na tu jednu, podle vás, investiční příležitost života. Investice velmi záleží na intuici, ale každý investor by měl mít nějakou tu pojistku, nejen v příkazech stop-loss, ale především v diverzifikaci a to v široké diverzifikaci vašeho portfolia. Ve vašem portfoliu by měly mít zastoupení dluhopisy, komodity, nemovitosti, umělecké předměty a podobně.

Žít podle svých možností

Mít přesný přehled o vašich přijmech a o všem, co se v rodinném rozpočtu děje, není těžké. Přehled je jedna z věcí, kterou je potřeba mít pevně v rukou a pod kontrolou. Ovšem dostat výdaje pod kontrolu bývá mnohem obtížnější, než se zdá na první pohled. Vaše bydlení, vybavení domácnosti, jídlo, oblečení, zábava, doprava, kapesné pro děti, kroužky pro děti, dětské potřeby, školní potřeby a podobně. Školní a dětské potřeby obvykle jsou jen v malých částkách, ale v konečném důsledku to bývá docela velká suma. S těmito výdaji, které měsíčně máte, je potřeba začít pracovat. Důležitější jsou však vaše dlouhodobé výdaje, které jsou omezené flexibilitou. Lidé musí velmi zvažovat, zda si pořídit pújčku, hypotéku či auto na leasing. Koupit si nové tričko si můžete odepřít, ale hypotéku platit musíte. Lákadlo hypoték, úvěrů je krásné. Budete mít velký dům, velký byt, krásnou dovolenou a podobně, ale kdo pak bude platit dlouhodobé splátky? Vy a musíte se s tím smířit a proto všechno toto dobře promyslet a prodiskutovat s partnerem.

Nemovitost

V době, kdy vrcholila realitní bublina, investoři skupovali luxusní nemovitosti na samé hranici svých finančních možností. Neváhali si půjčovat horentní sumy, protože měli dojem, že se jedná o jednu z nejlepších investic jejich života. Jak už to tak bývá, mýlili se. Kupovat ty nejdražší a luxusní nemovitosti, které jsou na trhu dostupné je holý nesmysl. Při nákupu nemovitosti je zásadní cena, ale ta by rozhodně neměla rozhodovat. Musíte vzít v úvahu také lokalitu, stáří, technický stav, zeměpisná orientace objektu a podobně. Má dům za sebou revitalizaci v posledních letech? Pak je to jedině dobře a právě na takové investice se zaměřujte. Pokud se u nemovitosti rozhodujete, pozvěte si odborníka s termokamerou, která vám odhalí nedostatky, které nejsou viditelné pouhým okem a které můžete snadno přehlédnout. Dejte si pozor, zda v okolí nedochází k záplavám, zda je blízko městská hromadná doprava, zda je v okolí alespoň základní občanské vybavení a podobně. Tohle všechno rozhoduje o možnosti koupi, ale také o ceně. Vezměte si, když koupíte byt na Václavském náměstí, asi nebude problém jej pronajmout.

Důchod?

Na důchod musíte myslet. Samozřejmě, pokud je vám dvacet, asi na něj nemyslíte tak moc, jako ve třiceti či čtyřiceti. Mnoho lidí nevidí svůj důchod růžově, tvrdí, že se jej nedožijí, protože naše vláda jej neustále posouvá a posouvá. Ovšem je dobré si na důchod spořit a to s pomocí státu i bez jeho pomoci. Nemůžete ponechat nic v náhodě. Je to v podstatě velmi jednoduché, každý měsíc ze své mzdy, která vám chodí na účet, odvádíte určitá procenta. Tyto procenta vám stát v budoucnu vrátí ve formě důchodu pro vás. Kdo se spoléhá na to, že se stát o nás v důchodu postará je čirý nesmysl a velký hazard. V tuto chvíli je schodek důchodového účtu asi čtyřicet miliard korun ročně. A pokud se počet pracujících lidí na jednoho důchodce bude neustále snižovat, schodek tak rapidně naroste. Nečasova vláda a její důchodová reforma se jim sekla někde v půli cesty. Zavedení jejich druhého pilíře, kdy občan měl mít vyšší spoluúčast na úsporách na svou vlastní penzi, se moc nepovedlo. Máme možnost vstoupit do třetího pilíře, který je Čechy stále více oblíbený, ale tak jako vše, i tento třetí pilíř má své plusy a mínusy. Příjmy z penzijního připojištění je potřeba po ukončení zdanit a to patnácti procenty. Někdy se spíše vyplatí nebrat ohledy na pilíře, nevstupovat do nich a zkrátka investovat do podílových fondů. Pokud máte podílové fondy a projdete časovým testem, zisky z této investice se pak už danit nijak nemusí, narozdíl od penzijního připojištění.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama