Jak finančně zabezpečit dítě?

01.12. 2013 • Tipy a rady

Děti jsou velká radost, ale také starost. Pokud si děti pořizujete, vždycky musíte uvažovat dlouho dopředu. Dítko je sice moc pěkné a samozřejmě mnoho lidí je rádo, že děti má, ale ne vždycky je to s dětmi lehké. Děti potřebují mnoho věcí po celý život. A mnozí rodiče tvrdí, že čím je dítě větší a starší, tím více toho potřebuje. 

Pomůcky do školy, oblečení, knihy, hračky, jdou se školou do kina, do divadla, na výstavu, do muzea a podobně. Jakmile dítko jde do pubertálního věku, chce se samo oblékat, samo rozhodnovat o tom, co si na sebe vezme, ve skříni má pouze předpotopní oblečení, které by si na sebe nikdo nezval, i když jej ještě před půlrokem v pohodě nosilo. Slečny se chtějí malovat, mají problematickou pleť, takže chtějí kosmetiku proti pupínkům, parfémy, deodoranty, náušnice, řetízky, náhrdelníky a podobně. Navíc, děti se s kamarády dohodnou, že jdou do kina, na pohár, na pizzu a podobně. Navíc děti provozují nějaké koníčky, zábavu a podobně a to peníze také stojí. Na to vše jsou potřeba peníze, které dají samozřejmě rodiče. 

Takže rodiče opravdu musejí zvážit, zda dítku toto všechno můžou dopřát. Jsou rodiče, kteří svým dětem chtějí dopřát jen a jen to nejlepší. Jsou také rodiče, kteří svým dětem nechtějí nic ulehčovat, sami to neměli jednoduché tak zkrátka ať se děti učí. No samozřejmě tento názor má něco do sebe, ale rodiče by dětem měli pomáhat, a pokud mají jen trošku možnost, měli by dítěti do života trošku pomoci.

Jakmile je dítě připraveno vylétnout do světa a začít se o sebe samostatně starat pár korun do začátku se mu jistě budou hodit, to je jasné. Snad každý normální rodič chce, aby jeho dítě mělo dobrou budoucnost, vše se mu v životě dařilo, vše mu vycházelo. Tohle chce snad každý rodič. Ovšem je jasné, že najednou nemůžete dítěti dát obnos financí, aby si zařídil život tak, jak by chtěl a jak potřebuje. Jakmile dítě máte, je dobré začít se zajímat o jeho budoucnost. Jasně, je to vzdálená budoucnost a možná je to také hudba budoucnosti, dítě od vás odejde nejdříve za osmnáct let, ale platí zde heslo, kdo je připraven, není zaskočen. Nikdy nevíte, co se v životě dítěte bude dít. Bude chtít studovat daleko od domova, bude chtít studovat v zahraničí, bude chtít na zahraniční jazykový pobyt, bude chtít žít v zahraničí a podobně. 

Do začátku se vždycky finance hodí, svými úsporami si zafinancuje školu, zahraniční školu, jazykový pobyt. Když se rozhodne žít v zahraničí je potřeba mít nějaké peníze našetřené do začátku. Právě v těchto situacích bude dítko peníze jistě potřebovat. Navíc, když si bude chtít zařídit bydlení, nemusí si brát půjčku, hypotéku a podobně. Popřípadě si finance ponechá jako rezervu na horší časy. Nikdy nevíte, kdy přijdou. V těchto chvílích budete dobře spát, bude vás hřát pocit, že vaše dítě je zaopatřeno a má finance na svůj vlastní rozlet. Nebudete se tak muset starat, zda splatí půjčky či hypotéky, které si vezme a podobně. Rodiče zkrátka udělají pro své dítě to, co je v jejich silách a to je jen dobře, protože správný rodič svému dítku, pokud může, pomáhá.

Pro bezstarostnou budoucnost vašeho dítěte je dobré začít již od jeho nejútlejšího věku spořit a šetřit. Zvolte pro dítě takovou kombinanci finančních produktů, které vaše dítě v budoucnu ochrání proti všem možným nepříjemným událostem. Váš potomek je často vaše největší životní investice a je to prakticky celoživotní investice, protože i v dospělosti svému dítěti občas něco přidáte a dáte. Jak dítko finančně zabezpečit? Jak dítěti nejlépe spořit? To vše si přečtete v následujícím článku.

Dětem je dobré spořit na budoucnost

Mnoho lidí má samozřejmě mnoho výdajů v rodině navíc i s příchodem dítěte tyto výdaje stoupnou a to rapidně. Ovšem i tak je dobré si najít malou rezervu. Dvěstě korun měsíčně z rodinného rozpočtu dáte stranou a dítěti tak budete spořit na dobu, kdy se rozhodne, že jej jeho vlastní nohy již udrží v běžném životě. Pokud zvolíte dětské spoření, je zde předpoklad toho, že dítěti budou rodiče či prarodiče spořit dlouhodobě. Pokud to tak opravdu je, běžný účet není dobré volit v této situaci. Výnosy totiž na tomto účtu se pohybují na nízké úrovni, tudíž je to velmi nevýhodné. Možné jsou také termínované vklady, úroky jsou zajímavější. Avšak je nutno zde počítat s tím, že na počátku musíte vložit vyšší sumu peněz a to v řádech desítek tisíc korun. Jedině tak, budou úroky přijatelné. Takže ani termínovaný vklad, pro běžnou rodinu, není to pravé ořechové. Jaký je tedy ten nejvýhodnější způsob? Asi nejvhodnějším způsobem jsou vklady do podílových fondů. Pokud jsou podílové listy ve vašem držení déle, než šest měsíců, nemusíte pak platit daň z příjmů. Výhodou je zde vysoká likvidita, variabilita podílových fondů. Pokud váš fond nesplňuje vaše očekávání, snadno jej můžete zaměnit za jiný podílový fond, za takový, který vám bude plně vyhovovat a který pro vás bude ten nejlepší.

Spoření "do obálky"

Samozřejmě lze spořit dítěti na jeho budouncost i takto. Měsíčně budete do obálky dávat určitý finanční obnos, který nezatíží váš rodinný rozpočet. Výhodou zde je to, že do obálky můžete dát tolik, kolik momentálně máte. Pokud jsou vaše finance napjaté k prasknutí, pak šetříte méně. Jakmile však splatíte nějakou věc na splátky, rozpočet se uvolní a vy tak dítěti do obálky můžete přispět o něco více. Navíc nemáte limity, které jsou stanovené, takže je to pro vás určitá svoboda a určitá možnost volby. Ovšem tento způsob spoření má i jednu velkou nevýhodu. Peníze máte doma, tudíž když je rodinný rozpočet napjatý k prasknutí, sáhnete si pro stovku dvě. Vždyť to tam poté zase vrátíte, to nic není. Pozor na to, protože jakmile sáhnete jednou, máte pak tendenci při nedostatku financí sahat do obálky a nevracet. Rázem pak zjistíte, že v obálce se krčí místo deseti tisíc, už jen dvě stovky.

Pojištění a spoření?

Možnou alternativou je také připojištění se spořením. V takové chvíli dítko připojistíte. Proti úrazu, sjednáte mu životní pojistku a podobně. Měsíčně platíte určitou částku, podle výše pojištění a podle toho, co vše máte zahrnuto v připojištění. Sjednáte si připojištění na určitou dobu (deset let, patnáct let, dvacet let), podle toho co je pro vás výhodné či podle toho, co nabízí vaše pojišťovna. Jakmile uplyne ona doba, na kterou máte připojištění sjednáno, peníze jsou vám k dispozici, pojišťovna vám je pošle a vy tak penězi můžete dále disponovat. Buď můžete dát finance na spořicí účet, na termínovaný vklad a, nebo také utratit či použít dle vašich aktuálních potřeb. Připojištění je psáno na dítě a tak i finance, které jsou vyplaceny po skončení připojištění, jdou na jméno dítěte a to si určí, kam chce peníze poslat a jak je vyplatit. Zpravidla to bývá vypaceno v době, kdy je dítě plnoleté. Následně si samozřejmě může připojištění sjednat znovu. Sice zde asi nenašetříte nějaké závratné částky, ale pokud nemáte peníze na rozhazování, i takto se dá naspořit pro dítě určitá částka a určitě tato částka není zanedbatelná. Několik desítek tisíc vám to určitě přinese. Připojištění vám také pokrývá základní potřeby dítěte, například se zraní a způsobí si nějaký úraz, po jeho doléčení předložíte pojišťovně zprávy od lékaře a zprávy z rehabilitací. Poté dostanete určitou finanční kompenzaci, kterou dostanete od pojišťovny.

Spoření dohromady s prarodiči? ANO!

Pokud vaši rodiče či manželovi rodiče (prarodiče vašeho dítěte) chtějí pomoci s šetřením a se zajištěním budoucnosti vašeho dítěte, jejich vnoučete, klidně se s nimi domluvte na možném spoluspoření. V praxi to znamená, že nějakou částku dáte vy a nějakou částku dají prarodiče. V konečném důsledku tak našetříte dítěti společnými silami mnohem více financí, než kdyby, jste dítěti spořili každý zvlášť. Dítěti můžete spořit právě vklady na podílových fondech, termínovanými vklady či připojištěním.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články