Jak předejít finančním potížím při ztrátě zaměstnání

09.12. 2013 • Tipy a rady

Snad každého pracujícího napadla někdy myšlenka, co by dělal, kdyby přišel o místo, přesněji, o finanční příjem. Samozřejmě, je určité procento lidí, kteří mají to „své“ ( práce za plat ) jisté víceméně do penze. Tak na tyto šťastlivce tento článek nemíří. Ostatní, co nemají punc „kariérní jistoty“, se musí čas od času zaobírat myšlenkami, jak by postupovali, kdyby o práci přišli a jakým způsobem by přečkali období své nezaměstnanosti, než by se na ně znovu usmálo štěstí.

Když se dozvíte onu nepříjemnou zprávu, že od tohoto a tohoto data jste bez práce, tak platí první pravidlo – nezmatkovat a postupovat s chladnou hlavou podle priorit. Nepromyšlené jednání a chování často napáchá ještě větší škody a samotné situaci ani sobě vůbec neprospějete.

Nejprve se zabývejte svými povinnostmi ohledně půjček a úvěrů. U  hypotéky vás na prvním místě  musí zajímat případně sjednané pojistné smlouvy. Zjistěte, zda součástí smlouvy je úvěrové pojištění, které by mohlo obsahovat odstaveček o  připojištění pro případ ztráty zaměstnání. Jestli pojistku máte, tak klidně nechte pojišťovnu, ať za vás platí hypotéku. Když vás úvěrová pojistka hypotéky nechrání před ztrátou zaměstnání nebo pokud nemáte sjednáno vůbec nic, tak neklesejte na mysli. Navštivte v co nejkratším čase banku, u které máte hypotéku, a požádejte o možnost sestavení individuálního splátkového kalendáře nebo o snížení měsíčních splátek, abyste byli schopni uhrazovat jednotlivé měsiční platby z podpory v nezaměstnanosti.

Máte-li  životní pojištění a uvažujete nad jejím zrušením, tak na to raději zapomeňte, protože to je nesmysl. Je jasné, že každoměsíční  platba v řádech  několika stokorun až tisícikorun představuje  víceméně  bezbolestnou operaci, pokud je k dispozici stabilní příjem. A nelze než souhlasit s tím, že když rozšíříte řady nezaměstnaných, tak se situace mnohdy rapidně mění. Ovšem, zrušení životního pojištění může mít pro vás dost nepříjemné důsledky. Předně se připravíte o ochranný děštník před negativními finančními dopady nemocí a nepříjemných  úrazů ( znáte zákony schválnosti – Murphy vás zdraví…). Navíc by vás mohlo potkat případné „dodanění“ a taktéž poplatky, které si pojišťovny běžně účtují, když je požádáno o předčasné vyplacení. Abychom celou věc upřesnili, tak  částka, kterou máte naspořenu na účtu pojišťovny, bude o zmíněné poplatky snížena.

Nejprve se zajímejte, zda máte u smlouvy   k životnímu pojištění sjednán dodatek o zproštění od placení v případě ztráty zaměstnání. V kladném případě vašeho zjištění dodatku využijte,  nechte pojišťovnu za sebe platit pojistné a zachovejte si ochranu před negativními finančními následky nemoci nebo úrazu.

Pokud u  smlouvy vaší pojistky není ujednáno nic, tak zvažte snížení plateb na pokrytí jednotlivých rizik. Tímto postupem můžete dosáhnout snížení pojistného v řádech desítek procent.

Se spotřebitelskými úvěry ( pokud je máte) je to podobné, znovu si prohlédněte smlouvu, zda obsahuje ujednání o úvěrové pojistce. Ta totiž bývá ( aniž byste o tom věděli – poskytovatelé úvěrů ji velmi rádi „vkládají“ do smlouvy bez vědomí klienta) velmi často součástí půjčky. Proto máte velikou šanci, že vaše dluhy bude platit pojišťovna po dobu, kdy jste bez práce. V opačném případě vám nezbývá, než požádat úvěrovou společnost, která je poskytovatelem vaší půjčky, o možnost individuálního splátkového kalendáře, jinými slovy, o snížení výše splátek.

Při ztrátě zaměstnání je více než žádoucí zapracovat na snižování nákladů, což je, bohužel, spojeno i s poklesem životní úrovně. Jenže, je nutné si uvědomit, že dočasné utahování opasků je mnohem lepší a schůdnější cestou než to, co by následovalo v případě, že nepřistoupíte na snížení  životního standardu a vrhnete se na pročítání nabídek s úvěry a následně i na půjčování. V tom případě můžete očekávat, že se dříve nebo později ono pověstné ucho utrhne a vy dospějete do situace, kdy nebudete schopni splácet nové půjčky. Cesta do „úvěrového“ pekla se ještě může „zpestřit“ vytloukáním klínu klínem – zalepováním půjčky dalším úvěrem. Na konci této neveselé vás čeká  pořádné utahování opasků jen s tím rozdílem, že za konec onoho řemenu budou tahat nekompromisní představitelé splátkové společnosti nebo exekutor.

Proto při ztrátě zaměstnání zapoměňte na další nové úvěrové produkty, ať v už podobě spotřebitelských, finských, rychlých, online či jakýchkoliv jiných půjček, tak i kreditních karet, kontokorentů a dalších.

Jen díky včasné komunikaci s jednotlivými finančními společnostmi se vám může podařit snížit si platby úvěrů a pojistek na takovou úrověň, abyste je mohli splácet z podpory v nezaměstnanosti. A s využitím doplňujících připojištění u vašich stávajících úvěrových a pojistných smluv se můžete s čistým štítem a bez větších komplikací dostat z nepříjemné situace a váš rodinný rozpočet bude ušetřen tvrdých finančních „ran“.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články