Pět způsobů jak šetřit peníze

13.10. 2013 • Tipy a rady

Peníze chce každý a každých jich má málo. Taky si často říkáte, že kdybyste na to měli, tak byste koupili to a to, pořídili to a to, ale prostě na to nemáte? Žijete od výplaty k výplatě a když už máte nějaké peníze navíc, tak si je, jak se říká – „užijete“? Jenže pak přijde neplánovaný výdaj v podobě například zničené pračky. Kde a jak vzít peníze?

Nákup

Při nákupu se držte seznamu. Doma poznáte, co vám chybí a co plánuje vařit. Vše si proto v průběhu pište, a když jdete na nákup, prostě a jednoduše kupujte jen to, co máte napsáno. Říkáte si, ale co slevy? Proč máte platit za nějakou věc mnohem více, když ji teď do zásoby mohu koupit levněji? V tom případě uvažujete dobře, dívat se po slevách je důležité, ale také se musí jednat o slevu. Pokud výrobek z původní ceny sto korun sleví na devadesát devět, a vy v rámci „slevy“ si jej nakoupíte několikrát, kolik asi ušetříte? Obchodníci chtějí prodávat a nezajímá je, zda to potřebujete či nikoli. To musíte vědět vy sami.

Rozpočet

Udělejte si tabulku, třeba na počítači, nebo si pište se sešitu, ale udělejte to. Každý výdaj a příjem si zaznamenávejte spolu s tím, co jste za to utratili. Důležité je také váš hlavní pravidelný příjem a ještě o málo důležitější pravidelné a neodkladné výdaje. Tato čísla odečtěte a vyjde vám suma, kterou máte na nákup potravin, drogerie a dalších potřeb. Mezi pravidelné platby patří paušál na telefon, internet i poplatek za televizi, splátky, nájem, cestovné (benzín), apod. To jsou složky, jejichž hodnota je každý měsíc stejná. Víte přesně, kolik každý měsíc potřebujte peněz a kolik můžete utratit. Pokud si budete tato čísla psát, lépe se budete orientovat a také přemýšlet, zda ten daný výrobek skutečně potřebuji.

Prasátko

Pro šetření skvěle funguje trik, který učíme naše děti. Keramické prasátko, nebo cokoli jiného, do čeho si budete odkládat peníze. Zkuste to například s kovovými padesátikorunami, když se v peněžence „nějaká objeví“, tak ji neutrácejte, ale okamžitě strčte do pokladničky. Budete mít pak radost, kolik peněz budete mít jako rezervu, na ty nejhorší časy. Pokud se stane, že vás postihnou nečekané výdaje jak na běžícím pásu, pak si jistě na svoji pokladničku vzpomenete a dřívější rozhodnutí s odkládáním peněz si budete pochvalovat.

Nepotřebujete

Naučte si odříkat lákavé nabídky. Znáte to – přijde leták, kde v první řadě upoutá nová televize s třicetiprocentní slevou a vy už si ji představujete ve svém obýváku. Skutečně ji potřebujete? Novou televizi jste si pořídili asi před třemi lety a pořád funguje bez problémů. Tak proč byste potřebovali novou? Ušetřené peníze strčte do prasátka a až je skutečně budete potřebovat, potěší vás, že jste tehdy udělali to skvělé rozhodnutí a novou televizi nekupovali.

Další práce

Pokud nejste schopni vyjít s penězi, najděte si přivýdělek. Roznášejte letáky, uklízejte kanceláře. Zúročte své nabité zkušenosti i kurzy a například pečte dorty, dělejte masáže aj. nejprve pro známé, ti mají také své známé a jistě vás rádi doporučí. Je zbytečné ležet u televize a stěžovat si na nepřívětivou situaci. Zvedněte se a jděte něco dělat. Pozor ale na nabídky, které nabízí rychlý a snadný výdělek, stačí jen, když zaplatíte vstupní poplatek. V žádném případě nic neplaťte. Chcete si vydělat a ne něco platit. Když je jisté, podle slov „zaměstnavatele“, že výdělek bude opravdu nemalý, a vy na to prý máte, tak ať si poté nějaký ten poplatek za zpracování strhne, ale proč byste měli platit „jen“ tisíc korun, když vám ihned prý dají telefon, notebook, osobní automobil, či jiné výhody. Pokud by to tak skvěle fungovalo, nechtěl by po vás nikdo ani korunu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články