Co makléři nechtějí, abyste věděli

25.01. 2014 • Zajímavosti

Obchodování na burze není věcí jednoduchou, kterou zvládne úplně každý. Je potřeba dodržovat mnoho pravidel, mnoho rad a doporučení. Rovněž musíte umět odhalit, které rady jsou ty pravé a které vám mohou naopak uškodit. Ve světě investic a investorů je stále mnoho lidí, kteří chtějí vydělat na nevědomosti a důvěřivosti lidí. Nesmíte se nechat ošálit pěknými a sladkými řečmi, musíte uvažovat a myslet především na svůj vlastní prospěch a své vlastní peníze. 

V dnešní době se na trhu pohybuje mnoho obchodníků, máte tak poměrně velký výběr, vyberete si sami, kterého budete chtít. Zároveň také, pokud se vám nebude líbit jeden obchodník, není problém přejít ke druhému, který vám bude vyhovovat mnohem lépe. Jasné je, že když je na trhu velká nabídka obchodníků, ne všichni budou jednat poctivě a seriózně. Mnoho z nich bude mít vysoké poplatky a vysoké provize, chtějí se napakovat na vás a na vaší neznalosti. Proto při výběru samotného obchodníka je potřeba mít na paměti, že zde jde především o vaše peníze a taky vy jste ti, kteří se rozhodují a kteří mají zásadní slovo. Za obchodníka si vyberte někoho, kdo má zkušenosti, kdo prokáže své zkušenosti, kdo má dobré reference, koho vám doporučí vaši známí či vaši kolegové.

Obchodování na burze je férový byznys? Na internetu naleznete vždycky jen ty pravdivé a užitečné rady a informace? Seznamují vás brokeři se všemi skutečnostmi? Reklamy na různých stránkách nabízejí rady, které vedou k velkým ziskům a riziko ztrát zde je minimální nebo dokonce vůbec žádné? Říkal vám někdo, že tradingem jde vydělávat a to zcela jednoduše a bez rizika, takto si přeci může vydělávat úplně, ale úplně každý? Zdají se vám tyto věty povědomé? Říkáte si, že už jste je někdy, někde a od někoho slyšeli? Je to docela dobře možné. Na trhu se pohybují nějací lidé, kteří nechtějí, abyste vše věděli a ve všem se orientovali. 

Pokud se ve všem vyznáte, budete se jim až příliš moc dívat pod ruce a to se nelíbí asi nikomu, to musíme uznat. Tento článek vám přinese pět věcí, které ostatní na trhu nechtějí, abyste věděli, pět kritických věcí.

1. Bez kvalitního brokera se zkrátka neobejdete a neuděláte ani krok

Asi tím základním pravidlem a také předpokladem, pro provozování úspěšného traidingu je kvalitní, schopný a hlavně férový broker. Nepotřebujete obchodní strategie, nastudované analýzy, provedené analýzy, studování "té pravé" techniky a podobně. Je to prosté a jednoduché. Opravdu vám stačí jen broker. Možná si říkáte, no tak to je v pohodě, brokera seženu raz dva, ovšem pozor. Kvalitních a férových brokerů je jako šafránu, velmi málo. Možná se ptáte proč? Pokud budete číst dál, jistě si najdete odpověď na tuto otázku a zjistíte proč.

2. Bohužel drtivá většina brokerů, kteří tvoří trh nechce, abyste vy vydělávali

Market markeři mají svůj vlastní virtuální trh, ten by měl teoreticky odrážet skutečné chování trhu. Právě na tomto trhu tak dochází ke střetávání vašich objednávek a obchodních příkazů vašeho brokera, který tvoří trh, Tudíž pokud broker chce, aby váš obchod vyšel a byl vyplněn, musí otevřít pozici o stejném objevu proti vám. Tím pádem tak dochází ke střetu zájmů, přesněji k přímému střetu zájmů. Čili pokud chcete být tím ideálním klientem, ztrácejte a přidávejte další kapitál a to průběžně, market marker vám pak s tím vším rád pomůže.

3. Nic nefunguje napořád

To je bohužel známá pravda. Ať máte sebelepší a sebevymakanější systém, můžete být zcela připraveni na vše, co se může neočekávaně stát, jste připraveni po psychické stránce, můžete také obchodovat s tím nejlepším brokerem, který na trhu existuje a podobně. Ovšem musíte mít na paměti jednu věc, trh prochází běžně různými předem těžko určitelnými fázemi, tudíž nikdy nemůžete být zcela připraveni na vše. Právě zde funguje výhoda ve hře, matematika, pravděpodobnost, naslouchání trhu. Je potřeba mít na paměti, že ne každý broker přímo tvoří trh. Tudíž ani to, že se jedná přímo o market markera nemusí být nic špatného. Ve chvíli, kdy dáváte příkaz tak proti vám obchoduje market marker, kdyby tomu tak nebylo, nemohli by, jste otevírat a zavírat pozice s nízkou prodlevou. Na trhu jsou také spolehliví brokeři. Přes ně lze pak zadávat veškeré obchodní příkazy a také pomocí nich hledat ty vhodné obchodní partnery. A rozhodně je dobré s nimi vyjednávat, mnohdy řeší to, zda budeme schopni působit na burze. Ne všechny nabídky, které na trhu jsou, jsou pro všechny dostupné a podobně.

4. Reklamace obchodů? Neexistuje!

Pokud váš broker realizoval na vašem reálném účtu patnáctkrát větší ztrátu, než byla maximálně povolená stop-lossem, pomoci se nedovoláte. Reklamace obchodů totiž u brokerů neexistuje, nemůžete tak zkrátka nic reklamovat. Na to si dejte pozor!

5. Váš broker musí mít na paměti pravidla a dodržovat je

Smlouvy, které s klienty brokeři mají, jsou obvykle neprůstřelné. Tudíž nemusí v průběhu obchodu prakticky nic, ale může téměř všechno. To znamená, že prakticky kdykoliv může změnit pravidla hry, může také rozšiřovat spread, může váš obchod vyplnit na úplně jiné ceně, než jakou vy požadujete, nemusí ani vůbec přijmout vámi zadaný obchod. U brokerů, kteří tvoří trh, není výjimkou zamrzající servery, kompletní zrušení účtu, umělé posílání ceny proti vaší spekulaci a podobně. Pozor na to.

Po přečtení tohoto článku vám je víceméně jasné, že najít dobrého, kvalitního, spolehlivého a hlavně férového brokera je jako hledat jehlu v kupce sena. Proto s hledáním brokera nespěchejte, dejte si dostatek času, dejte na doporučení známých, přátel, kolegů či kamarádů.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články